Skip to Content

 

#кориснізвички: платити безконтактно  карткою, смартфоном чи іншим гаджетом

 

Вибирайте безконтактні платежі й розраховуйтесь максимально просто та безпечно. Все, що вам потрібно – просто піднести безконтактну картку, смартфон чи гаджет з NFC до термінала, і вашу покупку оплачено.

 

 

Безконтактна оплата — це оплата, під час якої не відбувається контакту між карткою та терміналом. Тобто вам не треба вставляти картку з чипом в термінал або проводити по ньому карткою з магнітною стрічкою по терміналу. Досить лише піднести картку або інший пристрій до термінала на відстані до 4 см, і все – ваша покупка оплачена.

В основі таких оплат лежить технологія безконтактної оплати Mastercard. Раніше на позначення цієї технології використовували назву Mastercard PayPass, саме тому іноді безконтактну оплату все ще називають «оплатою ПейПасом» або «оплатою за допомогою ПейПасу». Сьогодні ця технологія офіційно називається технологією безконтактної оплати Mastercard.

 

 

Три переваги безконтактної оплати

1. Це зручно     

  • Безконтактна оплата – це просто. Достатньо піднести картку, смартфон чи інший гаджет до термінала, і все – оплату здійснено.
  • Безконтактна оплата смартфоном чи іншим гаджетом – це зручно. Ці пристрої зазвичай знаходяться під рукою, тому вам не треба витрачати час на пошук гаманця з картками.

2. Це швидко

  • Оплата проходить практично миттєво. Безконтактна оплата до 10 разів швидша, ніж інші види розрахунків.
  • Для невеликих покупок не треба вводити ПІН-код. В Україні для оплати карткою Mastercard встановлено ліміт 500 грн*. Таким чином, розраховуючись, наприклад, за чашку кави чи пляшку води, вам не треба витрачати зайвий час на введення ПІН-коду й затримувати чергу в кафе чи магазині.

3. Це безпечно  

  • Безконтактну картку чи гаджет не треба передавати в руки стороннім особам. Вона завжди залишається у ваших руках. Ви повністю контролюєте процес оплати, саме тому отримати дані картки для використання в шахрайських цілях неможливо.
  • Гроші за одну покупку не можуть списатися двічі. Термінал опрацьовує один платіж за раз і подає звуковий сигнал.
  • Шахраї не можуть отримати інформацію про платіж чи дані картки. Під час кожної оплати інформація про платіж захищається унікальним динамічним кодом (криптограмою), який неможливо використати вдруге з метою шахрайства.

*Ліміти можуть різнитися залежно від платіжної системи та країни.

Де можна розраховуватися безконтактно?

 

Безконтактні оплати доступні всюди, де є безконтактний термінал. Такі термінали позначено безконтактним символом – . Сьогодні більше ніж 90% торговельних терміналів в Україні – безконтактні.  

 

 

Як зрозуміти, що ваша картка – безконтактна?

Безконтактні картки мають спеціальне маркування – так званий, безконтактний індикатор . До того ж усі платіжні картки з безконтактною технологією – гібридні, тобто додатково мають магнітну стрічку та чип. Якщо раптом в магазині або іншому місці не приймають безконтактні картки, ви зможете легко оплатити покупку, використовуючи магнітну стрічку або чип.

 


Як перетворити смартфон чи годинник на платіжний інструмент?

 

Крок 1. Перевірте, чи підтримує ваш гаджет технологію NFC

NFC (Near Field Communication) – це технологія бездротової передачі даних на невеликих відстанях. Саме вона перетворює ваш смартфон або ж інший гаджет (наприклад, годинник) на платіжний інструмент, яким можна розраховуватися безконтактно.

 

 


Крок 2. Перевірте, чи підтримує ваш банк цифрові гаманці

Цифрові гаманці надійно зберігають дані ваших платіжних карток і дають змогу використовувати їх для оплати смартфоном або іншим гаджетом.

Глобальні цифрові гаманці, що доступні в Україні:

 

 

Дізнатися, чи підтримує ваш банк оплати з Apple Pay, Google Pay або Garmin Pay, можна на сайтах відповідних сервісів, на сайті Mastercard, або ж зателефонувавши до служби підтримки вашого банку на номер, зазначений на звороті картки. Сьогодні уже понад 25 банків активували мобільні гаманці для своїх клієнтів за допомогою цифрової платформи Mastercard.


Крок 3. Додайте платіжну картку до цифрового гаманця

Платіжна картка не обов’язково має бути безконтактна. Будь-яка картка, завантажена до цифрового гаманця, дасть вам можливість розраховуватися смартфоном або годинником безконтактно.

 

 


Інструкція, як розраховуватися безконтактно

  1. Перевірте чи приймає термінал безконтактні оплати. На безконтактному терміналі завжди є маркування 
  2. Скажіть касирові, що хочете оплатити товар безконтактно;
  3. Перевірте суму до сплати, що з’явиться на екрані термінала;
  4. Піднесіть картку, смартфон або годинник до термінала на відстані до 4 см;
  5. За потреби підтвердьте оплату за допомогою введення ПІН-коду на терміналі або за допомогою біометрії (сканування відбитка пальця або обличчя) на телефоні;
  6. Термінал повідомить про результат операції звуковим сигналом

 

 

Безконтактна оплата смартфоном або іншим гаджетом – один з найбезпечніших видів платежів

Під час безконтактної оплати дані вашої картки не передаються. Номер платіжної картки замінюється унікальним цифровим кодом – токеном. Процес заміни номеру платіжної картки токеном називається токенізацією. Токен створюється для кожної окремої оплати. Його неможливо використати повторно для шахрайських цілей, тому ваша конфіденційна інформація надійно захищена

 

Яка роль Mastercard у процесі оплати?

Коли ви оплачуєте покупки смартфоном чи іншим гаджетом із карткою Mastercard, процес токенізації забезпечує спеціальна цифрова платформа Mastercard (MDES). Під час оплати Mastercard отримує токен, розшифровує його та відправляє банку, що видав цю картку, аби він підтвердив проведення оплати. Mastercard також перевіряє, чи прийшов токен з пристрою, до якого він прив’язаний. Фінансові дані шифруються і не передаються напряму торговцю, тому усі платіжні дані залишаються у безпеці.

 

 

 

Чотири міфи про безконтактну оплату

 

 

Міф 1. Шахрай може вкрасти гроші з безконтактної картки, непомітно піднісши термінал, наприклад, у метро.

Для того, щоб безконтактна оплата спрацювала, треба створити ідеальні умови: відстань між карткою й терміналом має бути до 4 см. Тобто хтось має впритул наблизитися до вас, точно знати, де ви тримаєте картку, і цьому не мають заважати сторонні предмети. До того ж, для реєстрації торгового термінала треба надати банку низку документів і підписати договір з обслуговування. А викрадати гроші за допомогою зареєстрованого в банку термінала – це як красти з відкритим паспортом у руках.

Міф 2. Якщо хтось вкраде мій смартфон із NFC, то зможе здійснювати покупки з моєї картки без перешкод.

Оплата смартфоном ще безпечніша, ніж безконтактна оплата карткою. Сьогодні смартфони захищені не тільки паролями, а й біометрією: зчитуванням відбитків пальців, Face ID. Навіть якщо шахрай викраде ваш телефон, він не зможе нічого оплатити, адже для цього треба підтвердити оплату за допомогою біометрії або пароля. Для того, щоб максимально себе захистити, обов’язково встановлюйте паролі до своїх гаджетів, і ваші гроші будуть у безпеці.

Міф 3. Якщо випадково провести безконтактною карткою чи смартфоном над терміналом двічі, гроші спишуться кілька разів.

Насправді одразу після першої оплати термінал на касі блокується. Щоб відбувся ще один платіж, касир повинен ініціювати нову оплату. Тому випадково оплатити товар у магазині двічі неможливо.  

Міф 4. Шахрай може викрасти дані моєї картки під час безконтактної оплати.

Безконтактна оплата передбачає, що ніхто, окрім вас, не матиме жодного контакту з вашою карткою, смартфоном чи іншим гаджетом. Ви повністю контролюєте весь процес оплати. Крім того, під час безконтактної оплати жодна інформація про картку не передається. Усі дані зашифровані. Для кожної окремої операції створюється одноразовий унікальний код (токен), що передається між карткою і терміналом. Цей код не відображає ані номер рахунку, ані номер картки, ані ПІН-код тощо.

 

 

Цікаві факти про безконтактну оплату

 

 


Інші корисні фінансові звички від Mastercard