Skip to Content

 

#кориснізвички: платити без готівки

 

З банківською карткою ви можете швидко, зручно та безпечно розраховуватися у фізичних торгових точках, а також онлайн.

 

Оплата за допомогою банківської платіжної картки здійснюється без використання готівки, саме тому її ще називають безготівковою або cashless/кешлес-оплатою.

Платити карткою можна в будь-якій торговій точці (наприклад, у супермаркеті, магазині одягу, кінотеатрі тощо), де є торговий термінал, а також онлайн — в інтернет-магазинах і мобільних додатках, де передбачено можливість оплати карткою. Якщо ж вам знадобиться готівка, ви завжди можете зняти її зі своєї банківської картки в банкоматі.

Шість причин, чому оплата карткою вигідніша, ніж оплата готівкою

  • Зручність та швидкість З карткою вам не треба витрачати час на пошук потрібних купюр у гаманці, очікування та перераховування решти, а також мати справу з великою кількістю дрібних монет. Тому банківська картка — це зручніший інструмент для щоденних розрахунків, ніж готівка. Також, маючи картку, ви можете не носити з собою великі суми грошей, але водночас у вас завжди буде змога зробити потрібну незаплановану покупку.
  • Гігієнічність Паперові гроші входять до переліку предметів, на яких є велика кількість шкідливих мікроорганізмів. Наприклад, на європейській банкноті в середньому міститься більш ніж 26 000 бактерій, які потенційно можуть становити загрозу для здоров’я. І навіть на нових банкнотах знаходять приблизно 2 400 бактерій. Тоді як платіжну картку використовуєте лише ви, і зазвичай вона не потрапляє до рук інших людей.
  • Безпека Якщо ви раптом загубили гаманець з готівкою, гроші повернути майже неможливо. Загубивши картку, ви можете одразу заблокувати її, зателефонувавши до банку, а гроші на рахунку залишаться в безпеці.
  • Доступність Часто використання готівки обмежене кордонами держави, у якій вона випущена. Оплата карткою доступна всюди — і в Україні, і за кордоном, незалежно від валюти тієї країни, де відбувається оплата. Сьогодні більшість магазинів мають торгові термінали, оплатити карткою можна і в інтернет-магазинах.
  • Керування фінансами Розраховуючись банківською карткою, ви можете легко аналізувати витрати й керувати своїми фінансами. Із цим допомагає онлайн-банкінг — мобільний додаток або власний кабінет на сайті вашого банку, де можна перевірити стан рахунку, встановити ліміти, налаштувати повідомлення про здійснені операції тощо.
  • Акції та винагороди Картка відкриває доступ до промоакцій, знижок і подарунків, які пропонують своїм клієнтам банки та платіжні системи. Тому дізнавайтеся про наявні програми лояльності та стежте за новинами свого банку й Mastercard, щоб отримувати приємні бонуси за щоденні розрахунки.

Які є види карток?

Дебетова картка — це платіжна картка, що дає змогу зберігати власні гроші та розпоряджатися ними в межах залишку на рахунку, до якого вона прив’язана. Дебетові картки найчастіше використовують для нарахування виплат — зарплат, стипендій, пенсій, пільг тощо.

Кредитна картка — це платіжна картка з кредитним лімітом, що дає змогу розплачуватися коштами банку. Із кредитною карткою ви завжди маєте додаткову суму для витрат у разі незапланованих покупок. Наприклад, ви побачили, що телефон, про який довго мріяли, можна вигідно купити зі знижкою. Якщо ви маєте кредитну картку, то можете це зробити, не чекаючи зарплати.

Усі картки також можна розділити за класом обслуговування: платіжні картки можуть бути стандартні або преміальні (наприклад, World Black Edition Mastercard®, World Elite Mastercard® тощо). Незалежно від типу, кожна картка — це повноцінний платіжний інструмент, яким можна розраховуватися у фізичних точках та онлайн. Однак преміальні картки відкривають доступ до особливих переваг. Це можуть бути спеціальні бонуси, додаткові знижки, можливість користуватися преміальними сервісами в аеропортах або ж шанс потрапити на найбільші події світу спорту, музики чи кіно. Детальніше про різні види карток Mastercard ви можете прочитати тут.


Чек-ліст, на що варто звернути увагу під час оформлення платіжної картки

  • Обов’язково поцікавтеся всіма умовами користування карткою, тарифами, комісіями, а також запитайте про додаткові послуги (наприклад, інтернет-банкінг, СМС-інформування тощо).
  • Уважно прочитайте договір банківського обслуговування. Особливу увагу зверніть на частину, що стосується безпеки. Які є процедури безпеки? Як і протягом якого терміну треба повідомити про втрату чи крадіжку картки? Яка відповідальність кожної зі сторін у разі несанкціонованих дій з карткою?
  • Вибирайте картки з чипом, адже вони мають вищий рівень захищеності, ніж картки з магнітною стрічкою.
  • Задля зручності під час щоденних розрахунків радимо оформлювати безконтактну картку.
  • Не забудьте запитати про повний перелік додаткових можливостей та привілеїв, що доступні для вашої картки. Платіжні системи й банки пропонують клієнтам доступ до програм лояльності, різноманітних промоакцій, бонусів тощо. Також пам’ятайте, що ви можете вибирати платіжну систему, картку якої хотіли б отримати.

Анатомія картки

Базовий словник держателя банківської картки

Банківська картка — платіжний інструмент для безготівкових розрахунків у торговій мережі та онлайн.

POS-термінал (від англ. Point of Sale, тобто «точка продажу») — це термінал, який використовують для безготівкової оплати в торговій мережі.

Транзакція — будь-яка операція з використанням банківського рахунку.

Банк-емітент — банк, що випустив вашу платіжну картку.

Банк-еквайр — банк, що забезпечує розрахунки банківськими картками в торговій точці (обслуговує її). Якщо ми говоримо, наприклад, про супермаркет, то банк-еквайр — це банк, що розмістив та обслуговує торгові термінали в цьому супермаркеті.

Перейти до розширеного словника термінів.


Інші корисні фінансові звички від Mastercard